fbpx

Zakup domu od developera a budowa na własną rękę

Zakup domu

Wiele rodzin marzy o wyprowadzeniu się z ciasnego mieszkania do własnego domu. Część z nich bierze pod uwagę zakup działki i budowę domu od podstaw, reszta decyduje się na zakup gotowej nieruchomości zaprojektowanej i wybudowanej przez developera. Jakie wady i zalety mają oba rozwiązania? Sprawdźmy!

Budowa własnego domu

Gdy decydujemy się na budowę własnego domu, mamy pełną dowolność w szukaniu idealnej dla nas działki, możemy także wybrać projekt, który spełni oczekiwania wszystkich domowników. Budowa domu trwa jednak zazwyczaj około dwóch lat i musimy być gotowi na nieplanowane koszty, które zazwyczaj podczas niej się pojawiają. Czasami okazuje się, że na kupionej działce występują wysoko położone, obfite wody gruntowe, a budowa fundamentów będzie wymagała stworzenia dodatkowego drenażu. Proces budowy może także  komplikować się, jeśli zatrudnimy niezbyt rzetelną ekipę budowlaną. Dochodzenie swoich praw, w razie wyjścia na jaw usterek podczas użytkowania domu, może być ogromnym problemem. Własny dom stawiamy na działce, która zazwyczaj nie jest częścią większej, prężnie działającej wspólnoty. Okolica może więc zostawiać wiele do życzenia. Budowa na własną rękę daje jednak możliwość zaprojektowanie domu od podstaw według własnych oczekiwań. Dom na pewno będzie jedyny w swoim rodzaju, oryginalny i różniący się od domów sąsiadów.

Zakup domu od developera

Zakup domu od developera rozwiązuje większość powyższych problemów. Domy na sprzedaż oferowane przez dobrych developerów budowane są na świetnie zorganizowanych, ogrodzonych osiedlach, które są zadbane, na bieżąco remontowane, czyste i bezpieczne. Osoba kupująca dom nie musi zastanawiać się, jak będzie on wyglądał po wybudowaniu. Developerzy prezentują perfekcyjnie dopracowane wizualizacje, a czasami nowa inwestycja jest kolejnym etapem już istniejącej, więc gotowy, identyczny dom można zobaczyć na żywo. W domach budowanych przez developerów stosowane są najnowsze technologie i nowoczesne materiały budowlane, a w razie znalezienia wad budynku, kupujący może zażądać ich usunięcia. Zakup gotowego domu nie wiąże się też z nagłymi, nieplanowanymi wydatkami, jak w przypadku budowy nowego domu. Developerzy starają się stawiać swoje osiedla w pobliżu rozwiniętej infrastruktury, w miejscach z dobrym dojazdem do centrów miast. Na takim osiedlu mieszka się o wiele bardziej komfortowo niż na działce oddalonej od najbliższego przedszkola czy szkoły o wiele kilometrów.