fbpx

Wybór mieszkania, a kwestia lokalizacji

Bloki

Jednym z kryterium wyboru przy kupnie mieszkania jest jego lokalizacja. Biorąc pod uwagę fakt, że jest może być to miejsce, w którym spędzimy resztę życia, nie warto wybierać go pochopnie. Lokalizacja danej nieruchomości jest też często związana z jej ceną: niestety, za mieszkanie w lepszej części miasta nabywca musi zwykle sporo dopłacić.

Dobra lokalizacja, czyli jaka?

Mieszkańcy dużych miast takich jak Warszawa, Kraków czy Łódź z pewnością bez trudu wskażą te dzielnice, w których chętnie by zamieszkali. Intuicję mieszkańców potwierdzają deweloperzy oferujący np. nowe mieszkania w Łodzi. Z jednej strony nabywcy poszukują lokalizacji dobrze skomunikowanej z centrum miasta: jak choćby Żoliborz czy Mokotów w przypadku stolicy. Jeśli miasto ma dobrze działający i odpowiednio rozbudowany system komunikacji publicznej, wybór potencjalnie dobrych lokalizacji jest na pewno większy. Dużym ułatwieniem może być metro, którym można szybko i wygodnie dojechać nawet na drugi koniec miasta. Ale też trzeba zaznaczyć, że nie wszyscy szukający preferują okolice blisko Śródmieścia: choć w przypadku chęci zamieszkania z dala od centrum, na przedmieściach w grę wchodzą raczej domy na sprzedaż niż mieszkania. W przypadku zakupu takiego lokum nabywcy nastawiają się już zwykle na korzystanie z własnych środków transportu.

Okolica z dobrą infrastrukturą

O komforcie mieszkania w danej lokalizacji decyduje też, czy w pobliżu znajdują się szkoły i przedszkola (w przypadku rodzin z dziećmi) oraz inne miejsca użyteczności publicznej, sklepy z przystępnymi cenami, ośrodki zdrowia. Wielu nabywców mieszkań ceni też sąsiedztwo parków i terenów zielonych, o co nie zawsze jest łatwo w dużych polskich miastach. Jeśli ważne są dla nas cisza i spokój, a przeszkadza hałas i intensywny ruch miejski, lepiej też wziąć to pod uwagę przy zakupie własnego M. Nie zaszkodzi też zapoznać się z miejscowymi planami zagospodarowania terenu, dzięki czemu będziemy wiedzieć, jaka przyszłość rysuje się przed daną okolicą i czy na pewno chcemy tu zamieszkać.