fbpx

Układ funkcjonalny mieszkania. Na co zwrócić uwagę?

projekt mieszkania

Kupno nieruchomości to poważna decyzja, która wymaga nie tylko zgromadzenia wystarczających środków finansowych, ale także namysłu nad kryteriami wyboru odpowiedniego lokalu mieszkaniowego. Ważna jest nie tylko lokalizacja, powierzchnia i stan wykończenia, ale przede wszystkim układ funkcjonalny mieszkania. To właśnie on będzie bezpośrednio warunkował komfort życia domowników. Sprawdźmy, jak dopasować nowe mieszkanie do swoich potrzeb?

Najważniejsze elementy na planie architektonicznym

Układ funkcjonalny mieszkania to inaczej rozkład pomieszczeń wraz z ich charakterystyką techniczną. Znaczenie ma nie tylko ilość i rodzaj pomieszczeń, ale również sposób ich rozmieszczenia w mieszkaniu i potencjał, jakim się charakteryzują. Należy wziąć pod uwagę metraż, ukierunkowanie na strony świata, geometryczny kształt pomieszczenia, lokalizację pionów kanalizacyjnych i szybów wentylacyjnych, umiejscowienie ścian nośnych, ścian działowych i słupów konstrukcyjnych, wysokość pomieszczeń, kierunek otwierania drzwi, liczbę okien oraz rozmieszczenie punktów świetlnych i gniazdek elektrycznych. Pamiętajmy, że wymienionych elementów nie znajdziemy na planie sprzedażowym mieszkania – koniecznie trzeba przeanalizować plan architektoniczny z wyszczególnionymi danymi technicznymi. W razie wątpliwości można poprosić o konsultację z architektem.

Umiejscowienie ścian nośnych ma znaczenie w przypadku mieszkań, w których przyszły właściciel planuje przebudowę, wyburzenie lub dostawienie dodatkowej przegrody. Ekspozycja słoneczna warunkuje ilość docierającego do pomieszczenia światła słonecznego w zależności od pory dnia. Liczba okien i kierunek otwierania drzwi bezpośrednio wpłyną na możliwości aranżacyjne pomieszczeń. Zagospodarowanie wnętrza uzależnione będzie także od lokalizacji i ilości gniazdek elektrycznych. Na etapie deweloperskim można w tym zakresie dokonać niezbędnych zmian. Sprawdźmy także, czy w wybranym mieszkaniu wszystkie pomieszczenia mają jednakową, standardową wysokość. Niższe pomieszczenia lub skosy mogą zaburzyć swobodę adaptacji wnętrza.

Funkcjonalne mieszkanie, czyli jakie? Wskazówki i porady

Jaki powinien być układ funkcjonalny mieszkania, aby wykonywanie codziennych czynności nie stało się kłopotliwe? Układ funkcjonalny mieszkania musi być dostosowany do liczebności rodziny i potrzeb wszystkich domowników. Warto przeanalizować tryb życia każdego mieszkańca i na tej podstawie odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

– Czy każde dziecko potrzebuje osobnej sypialni?

– Czy rodzina więcej czasu spędza wspólnie w salonie, czy osobno w swoich pokojach?

– Czy w domu często będą nocować przyjaciele lub dalsza rodzina?

– Łazienka z WC czy dwa osobne pomieszczenia?

– Kuchnia w osobnym pomieszczeniu czy w wersji otwartej na salon?

Ważne jest, czy układ funkcjonalny jest mobilny i umożliwia wprowadzenie ewentualnych modyfikacji w przyszłości. Przykładowo, połączenia ze sobą dwóch sąsiadujących pokoi w jedno pomieszczenie lub podzielenia dużego pokoju na dwa mniejsze.

Pamiętajmy przy tym, aby każde pomieszczenie odpowiadało zasadom ergonomii. Standardowy pokój nie powinien mieć mniej niż 16m2. Optymalna szerokość kuchni to 2.4 m, a korytarza 1.2 m. W nowym budownictwie pokoje mają zazwyczaj 2.65 m wysokości. Kuchnia musi umożliwiać adaptację na 5 stref funkcjonalnych i aranżację zgodną z zasadą trójkąta roboczego. Najbardziej ustawne pomieszczenia będą miały kształt kwadratu lub prostokąta. Sprawdźmy, czy mieszkanie ma balkon lub loggię. Ważne jest, aby wejście znajdowało się w centralnej osi mieszkania. Układ funkcjonalny powinien umożliwiać wygodną komunikację pomiędzy pomieszczeniami z założeniem, że korytarze muszą zajmować jak najmniej miejsca.

<>Układ funkcjonalny mieszkania powinien poza tym uwzględniać podział na strefę nocną i strefę dzienną.  Strefa dzienna jest otwarta i sprzyja integracji – znajduje się w niej salon oraz kuchnia z jadalnią i spiżarnią. Natomiast strefa nocna musi zapewniać maksymalny poziom intymności. Obejmuje sypialnie, łazienki i garderoby. Wydzielone strefy powinny być oddzielone od siebie akustycznie i wizualnie. Część dzienna jest ogólnodostępna, dlatego znajduje się blisko wejścia do domu, natomiast prywatna strefa nocna – w głębi.