fbpx

Szukasz mieszkania? Wybierz rynek pierwotny!

Rynek pierwotny

Kupno lokalu mieszkalnego to decyzja, która nierozerwalnie wiąże się z wyborem typu nieruchomości. Mieszkanie takie możemy nabyć na rynku wtórnym, czyli kupić już użytkowane, możemy też kupić je na rynku pierwotnym ? nowe, od dewelopera. Oczywiście, nie odbieramy mieszkaniom używanym ich atrybutów. Dziś jednak skupiamy się na zaletach mieszkań kupionych na rynku pierwotnym.

Mieszkanie od dewelopera: cechy

Decydujemy się na wybór mieszkania od dewelopera. Co zyskujemy? Przede wszystkim kupujemy lokal nowy, wybudowany w nowoczesnych technologiach i przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów budowlanych. Taka inwestycja mieszkaniowa gwarantuje na przykład lepsze warunki termoizolacyjne w budynku i w lokalu: dziś obowiązują bardziej rygorystyczne normy, co przekłada się na mniejsze zużycie energii i niższe rachunki. Dodajmy do tego nowoczesne okna, które nie tylko mają istotny wpływ na poprawę warunków termoizolacyjnych w takim mieszkaniu, ale i gwarantują dużo niższy poziom dochodzącego z zewnątrz hałasu. Kupując mieszkanie od dewelopera mamy też pewność, że konstrukcja budynku i wszystkie jego instalacje zostały przed odbiorem sprawdzone pod kątem bezawaryjnego działania. Potem zaś, w przypadku ujawnienia się ewentualnych usterek można zgłaszać je deweloperowi przez okres wyszczególniony w rękojmi, deweloper zaś zobowiązany jest to ich naprawienia. Nowy budynek to w dalszej perspektywie też niższe koszty jego utrzymania ? nie trzeba płacić składki na fundusz remontowy, a nawet jeśli, to jest ona dużo niższa od składek w budynkach już użytkowanych. Nie trzeba chyba wspominać o komforcie użytkowania nowego mieszkania: nowe budynki mają zwykle wszelkie udogodnienia ? windy, podjazdy dla wózków, garaże podziemne, parkingi, monitoring lub ochronę czy przestrzeń wspólną wyłącznie na potrzeby mieszkańców.

Mieszkanie z rynku pierwotnego: zalety

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego daje kupującemu dużo większy wybór w ofercie ? w danej lokalizacji i w konkretnym budynku jest szereg lokali do nabycia; różnią się one powierzchnią, wyposażeniem czy rozkładem. Wybrane mieszkanie jest dostępne albo wykończone ?pod klucz? (często w atrakcyjnej cenie), albo w stanie deweloperskim, co obniża koszt nabycia, a kupującemu stwarza okazję do samodzielnego dopasowania aranżacji i wykończenia wnętrza do swoich gustów. Mało tego, jeśli na etapie powstawania budynku zdecyduje się on na wprowadzenie zmian w układzie lokalu (np. inny rozkład pomieszczeń, wyodrębnienie drugiej łazienki itp.), to jest to możliwe do wykonania, jeśli tylko zakres prac nie ingeruje w konstrukcję budynku, piony kanalizacyjne, wentylacyjne oraz mieści się w zakresie przepisów prawa budowlanego. Koszt tego typu działań może okazać się niższy, niż generalny remont mieszkania z rynku wtórnego (który dodatkowo będzie jeszcze uciążliwy dla sąsiadów!). Skoro zaś mowa o sąsiedztwie ? kupując lokal mieszkalny na rynku pierwotnym mamy większą szansę na zamieszkanie wśród ludzi zbliżonych do siebie wiekiem, poziomem wykształcenia czy stopniem zamożności. W inwestycjach deweloperskich o wiele łatwiej jest odnaleźć się na przykład rodzinom z dziećmi, niż w stojących od dawna blokach, gdzie nierzadko duży odsetek wspólnoty sąsiedzkiej to seniorzy.

Ważne jest też wreszcie otoczenie inwestycji. Nowy budynek dobrze się prezentuje i często jest zlokalizowany wśród innych nowoczesnych budynków, brak jest więc elementów szpecących okolicę. Do tego inwestor dokłada wszelkich starań, by sąsiedztwo było zadbane i przygotowane do wygodnego korzystania ? buduje małą architekturę, zazielenia teren, tworzy place zabaw itp. detale. A do tego sama lokalizacja inwestycji może być zaletą ? dziś coraz częściej zdarza się, że mieszkania deweloperskie mają atrakcyjne położenie, są dobrze skomunikowane z centrum usługowo-administracyjnym miasta, ale jednocześnie oferują mieszkańcom dużą dozę ciszy spokoju, bo ulokowane są nieco na uboczu, z dala od zakładów produkcyjnych czy gwarnego centrum.