fbpx

Standardy wykończenia mieszkania na rynku pierwotnym

nowe mieszkanie

Kupno nieruchomości na rynku pierwotnym staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Pojęcie rynku pierwotnego oznacza mieszkania, które są nowe i nie były wcześniej używane. Powstają na skutek przeprowadzania przedsięwzięcia deweloperskiego, gdzie jedną ze stron transakcji jest inwestor, czyli deweloper lub spółdzielnia.

Kupując nieruchomości z rynku pierwotnego, można skorzystać z dwóch rodzajów mieszkań. Są to nieruchomość w stanie deweloperskim oraz tak zwane lokale z wykończeniem ?pod klucz?. Oferowane przez nas nowe mieszkania na sprzedaż charakteryzują się surowym stanem, który umożliwia rozpoczęcie prac wykończeniowych. Prace specjalistów odpowiedzialnych za postawienie budynku kończą się wraz z podłączeniem wszelkich przyłączy, przygotowaniem ścian i podłóg oraz ociepleniem budynku.

Wśród ofert deweloperskich można wyróżnić także podwyższony stan deweloperski. Podwyższony stan deweloperski to mieszkania, w których przeprowadzony został tak zwany biały montaż. Pod tym pojęciem można znaleźć takie prace wykończeniowe, jak pokrycie ścian gładzią, a następnie pomalowanie ich na biało, zamontowanie wszelkich przyłączy i instalacji, a niekiedy także zamontowanie drzwi. Jest to nieco wyższy standard niż mieszkanie w surowym stanie, jednak to droższa opcja.

Z kolei mieszkanie pod klucz charakteryzuje się gotowością do zamieszkania od zaraz. Jest to ciekawa alternatywa dla osób, które są w stanie więcej zapłacić i przy jak najmniejszym wysiłku chcą przeprowadzić się do nowego i wyposażonego lokum.

Które z rozwiązań jest bardziej opłacalne?

Zarówno mieszkania pod klucz, jak i opcje w standardzie deweloperskim posiadają swoich zwolenników. Jak powszechnie wiadomo, mieszkanie w stanie surowym jest wyborem tańszym (w przeliczeniu ceny za metr kwadratowy). Oprócz tego pozwala na zachowanie większego wyboru w kwestii kupna materiałów i elementów wykończeniowych, ponieważ nie są one z góry narzucone przez dewelopera.

Mieszkania pod klucz są jednak rozwiązaniem mniej czasochłonnym, a także pracochłonnym. Zwolennicy tej propozycji twierdzą, że mimo iż jest to opcja droższa, są w stanie na niej oszczędzić przez brak konieczności uiszczania opłat za nieruchomość, w której jeszcze nie mogą zamieszkać. Omija ich także konieczność zatrudnienia specjalistycznej ekipy remontowej na własną rękę.