fbpx

Różnice między mieszkaniem a apartamentem

apartamenty

Przeglądając oferty sprzedaży nieruchomości, można szybko dojść do wniosku, że określenie apartament i mieszkanie jest stosowane wymiennie, a więc są to prawdopodobnie synonimy. Nic bardziej mylnego! Apartament i mieszkanie to dwie nieruchomości różniące się wieloma cechami. Obecnie określenie apartament jest często nadużywane, aby zwiększyć prestiż sprzedawanej nieruchomości i zachęcić do jej kupna większą liczbę potencjalnych nabywców. W dzisiejszym wpisie przedstawimy podstawowe różnice pomiędzy mieszkaniem a apartamentem.

Czym jest mieszkanie?

Mieszkanie to każdy lokal, który został wybudowany z przeznaczeniem do zamieszkania w nim ludzi. Mieszkania mogą mieć dowolny metraż, może być to duży lokal z wieloma pokojami albo mała kawalerka przeznaczona dla singla. Są zazwyczaj o wiele tańsze od apartamentów, gdyż najczęściej są od nich mniejsze i mają mniej udogodnień. Można powiedzieć, że każdy apartament jest mieszkaniem, ale nie każde mieszkanie można nazwać apartamentem.

Czym jest apartament?

Apartament to mieszkanie o dużej powierzchni, które charakteryzuje się luksusowym wyposażeniem i oferuje swoim nabywcom o wiele więcej udogodnień. Jest to więc mieszkanie o podwyższonym standardzie. Przede wszystkim wyróżnia go imponująca powierzchnia. Powinien być nie tylko duży, ale także wysoki. Odpowiednia wysokość i metraż zapewniają domownikom uczucie swobody i komfortu.

Apartament z prawdziwego zdarzenia powinien mieć różne dodatkowe pomieszczenia, dzięki którym życie w nim będzie wygodniejsze niż w zwykłym mieszkaniu. Zazwyczaj odnajdziemy tu obszerną garderobę, kilka łazienek, spiżarnię, piwnicę, duży balkon albo taras, a czasem nawet ogród zimowy. Całość musi być doskonale zaprojektowana. Zarówno wnętrze samego apartamentu, jak i budynek, w którym się znajduje, musi być estetyczny i odznaczać się najwyższą jakością wykonania.

Apartament powinien być także odpowiednio usytuowany. Lokalizacja nie może być przypadkowa. Powinien znajdować się w prestiżowej okolicy, która może zaoferować swoim mieszkańcom atrakcyjne tereny wypoczynkowe (np. parki czy skwery), a także bliskość kin, teatrów, galerii i sklepów. Widok z okien apartamentu musi być estetyczny, a więc nie może być tu mowy o perspektywie zamkniętej przez blokowiska czy zbyt dużą bliskość sąsiadujących budynków. Okna apartamentu nie mogą wychodzić na ruchliwe trasy albo pola uprawne. Powinien być położony w miejscu, które jest doskonale skomunikowane z resztą miasta.