fbpx

Nowe inwestycje mieszkaniowe w Krakowie i okolicach

Nowe mieszkania: Kraków i okolice

Kraków jest stolicą Małopolski i metropolią, która przyciąga z całego regionu chętnych do zamieszkania na swoim obszarze. To silny i prężnie rozwijający się ośrodek biznesowy, usługowy, przemysłowo-produkcyjny i akademicki, a do tego miasto o charakterze turystycznym i ogólnie ? ogromnym potencjale. Wszystko to sprawia, że zapotrzebowanie na powierzchnię mieszkaniową jest w stolicy Małopolski wyjątkowo duże, często poszukiwane są również lokale o charakterze użytkowym, tak produkcyjnym, jak i handlowo-usługowym.

Dlatego miasto rozbudowuje się coraz intensywniej, a popyt na nowe mieszkania na sprzedaż w Krakowie rośnie z roku na rok. Lokali poszukują migrujący za pracą, studenci, bardzo poszukiwane są też mieszkania z potencjałem na wynajem krótko- i długoterminowy. Deweloperzy Kraków postrzegają więc jako miejsce atrakcyjne do inwestowania, w którym cena za metr powierzchni gra rolę drugorzędną; o sukcesie inwestycji budowlanej w mieście decyduje raczej jej atrakcyjna lokalizacja. Charakter aglomeracji ogranicza jednak rozbudowę czy dogęszczenie centrum miasta, ten obszar zdominowany jest przez rynek wtórny, a pozyskiwane lokale przeznaczane są najczęściej pod wynajem i traktowane jako lokata kapitału. Nowe inwestycje mieszkaniowe lokowane są zatem najczęściej poza ścisłym centrum. I to nie tylko w otaczających je dzielnicach, ale i w miejscowościach sąsiadujących bezpośrednio z Krakowem. Domy i apartamenty buduje się m.in. w Zabłociu, Dobranowicach, Niepołomicach, Wieliczce, Skawinie, Zielonkach czy w Swoszowicach.

Kraków: atrakcyjne lokalizacje

Gdzie najbardziej dynamicznie rozwijają się nowe inwestycje mieszkaniowe w Krakowie? Zabudowa wolnych działek i terenów postępuje przede wszystkim w takich dzielnicach, jak Bronowice, Krowodrza, Prądnik Biały i Prądnik Czerwony, ale też Bieżanów-Prokocim czy nawet okolice Nowej Huty. Ten ostatni rejon cechuje co prawda najniższa cena za metr kwadratowy powierzchni mieszkaniowej, jest to jednak coraz chętniej wybierana część miasta, a to ze względu na rozbudowaną i dobrze funkcjonującą infrastrukturę: nie tylko drogowo-transportową, ale również społeczno-usługową. Poprzemysłowe tereny cieszą się coraz większym wzięciem, zaś dzielnice, w których są zlokalizowane ? na powrót ożywają. Jeśli chodzi o najchętniej poszukiwany typ nowych lokali, to mieszkania w Krakowie nie wyróżniają się spośród najpopularniejszych ofert w rynku pierwotnym w Polsce: najbardziej pożądane są lokale dwu- lub trzypokojowe o powierzchni oscylującej wokół 50 m2, z balkonami lub tarasami, garażami podziemnymi i innymi udogodnieniami dostępnymi obecnie w nowoczesnym budownictwie.