fbpx

Mieszkanie idealne dla niewielkiej rodziny

małe mieszkanie

Zakup nowego mieszkania to zawsze bardzo poważna inwestycja, dlatego przy wyborze nieruchomości warto wykazać się rozwagą i zdrowym rozsądkiem. Małe rodziny mają tę przewagę, że mogą sobie pozwolić na zakup mniejszego ? i co za tym zwykle idzie ? mniej kosztownego lokum. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania tylko dla pary bądź dla pary z jednym dzieckiem?

Odpowiedni metraż to podstawa

Idealne mieszkanie nie może być za małe: nawet jeśli rodzina nie jest duża, każdy z jej członków ma swoje potrzeby i potrzebuje przestrzeni dla siebie. W przypadku samych dorosłych oczywiste jest, że potrzebują wygodnego miejsca do spania, odpoczynku, jedzenia, a niekiedy również do pracy: jeśli pracują z domu lub zabierają pracę do domu, nieodzowny będzie również odpowiednio zaaranżowany do tego celu kącik w mieszkaniu. Jeśli natomiast chodzi o potrzeby dziecka, powinno również mieć komfortowe miejsce do spania, zabawy, a gdy będzie większe ? również do nauki. Własny pokój dla latorośli, jeśli jest to możliwe, będzie optymalnym rozwiązaniem. Należy o tym wszystkim pomyśleć odpowiednio wcześnie: już na etapie zakupu i urządzania nowego lokum.

Aranżacja równie ważna

Kiedy mamy już zakupione niewielkie mieszkanie, bo na większe większości małych rodzin raczej budżet nie pozwala, pora pomyśleć o jego odpowiedniej aranżacji. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Ważne jest, by w takim lokum dobrze wykorzystać każdy dostępny metr kwadratowy. Jak to zrobić? Dobrym pomysłem jest zabudowa wnętrz do sufitu np. w postaci pawlaczy oraz funkcjonalne systemy drzwi i szuflad, które okażą się szczególnie wygodne w małej kuchni. Kolejnym ciekawym trickiem są drzwi przesuwne: brak otwierających się skrzydeł drzwiowych to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, idealne do małych mieszkań. Jeśli chcemy, by niewielkie mieszkanie sprawiało optyczne wrażenie większego, warto postawić na jasne kolory oraz lustra i szklane elementy. Pomogą też odpowiednio dobrane fototapety, a także funkcjonalna zabudowa skosów i zakamarków w mieszkaniu.