fbpx

Kupić dom od developera czy budować samemu?

dom od dewelopera

Chociaż powszechnie uważa się, że samodzielna budowa domu jest bardziej opłacalna niż zakup gotowego domu od dewelopera, to nie musi być to zasadą. Kiedy zakup domu od dewelopera jest lepszym pomysłem niż samodzielne budowanie?

Wygląd domu

Nie każdy ma wyobraźnię przestrzenną i umie czytać plany na tyle, by wiedzieć, jak będzie wyglądał wybudowany dom. Zaletą zakupu nowego domu w biurze deweloperskim jest to, że możemy przejść się po domu, który zamierzamy kupić. Nawet w stanie deweloperskim bez problemu możemy sobie wyobrazić, jak dom będzie wyglądał po wykończeniu. Oczywiście, niektórzy chcą mieć domy idealnie dopasowane do ich potrzeb, jednak większość osób wybiera projekty katalogowe i wprowadza do nich drobne zmiany. Takie zmiany są możliwe także wówczas, kiedy dom będzie budowany przez firmę deweloperską. Mając możliwość obejrzenia wcześniej wybudowanych przez firmę deweloperską domów, łatwiej nam będzie ocenić, jakie zmiany chcielibyśmy wprowadzić, by dom spełniał nasze potrzeby. W tym przypadku trudno jest mówić o tym, że dom budowany samodzielnie będzie miał jakąś przewagę wynikającą z dokonania zmian w projekcie.

Oszczędność czasu

Szukanie działki, projektu, ekipy budowlanej oraz zbieranie dokumentów i pozwoleń zajmuje mnóstwo czasu, a efekt jest nie zawsze taki jaki oczekiwaliśmy. Samodzielna budowa wymaga też częstego nadzorowania procesu budowy domu, co wiąże się z dużym nakładem czasu, jaki będziemy musieli poświęcić. Wszystkie te trudności pozwoli nam ominąć zakup domu od dewelopera. Warto też pamiętać, że prace budowlane często się wydłużają. Dlatego na dom budowany samodzielnie będziemy musieli dłużej poczekać, a w przypadku problemów, może się on nawet okazać droższą inwestycją niż zakup nowego domu od dewelopera. Gdy kupujemy nowy dom od dewelopera, pozostają nam więc tylko najprzyjemniejsze prace związane z jego wykończeniem. Dodatkowo zyskujemy gwarancję, na podstawie której firma deweloperska zobowiązuje się do usunięcia ewentualnych usterek, które powodują niemożliwość zamieszkania lub niezgodność towaru z umową.

Zanim zdecydujemy się na zakup działki i samodzielną budowę domu, warto przyjrzeć się domom na sprzedaż, które oferują firmy deweloperskie. Być może będzie to dla nas lepsze rozwiązanie niż samodzielna przeprawa z budową domu.