fbpx

Łódzki rynek nieruchomości. Na co mogą liczyć osoby szukające własnego „M”?

Własne M - obraz

Rynek nieruchomości w Łodzi jest uważany za atrakcyjny głównie ze względu na przystępne ceny mieszkań? jeśli porównamy je z analogicznymi cenami w takich miastach jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk.

Zwłaszcza dla młodych ludzi, rozpoczynających pracę lub planujących założenie rodziny, to ważny argument. Dane ze statystyk z połowy 2017 roku przygotowanych przez NBP wskazują, że metr kwadratowy nowego mieszkania w Łodzi kosztował nabywcę średnio 4900 zł, podczas gdy w tym samym czasie średnia cena mieszkań w stolicy wynosiła 7700 zł za metr kwadratowy. Nowe mieszkania w Łodzi dostępne są w wielu ciekawych lokalizacjach, mogą mieć też różny metraż oraz zróżnicowany standard, tak że każdy bez problemu znajdzie tu wymarzone lokum dla siebie. Popyt na mieszkania w Łodzi nie słabnie, gdyż wiele osób wybiera to miasto na miejsce do nauki lub pracy. Są tu liczne wyższe uczelnie, swoje biura mają też w Łodzi międzynarodowe korporacje oferujące atrakcyjne perspektywy zawodowe.

Co najchętniej wybierają klienci?

Nie będzie chyba zaskoczeniem, że osoby kupujące własne M w Łodzi najchętniej wybierają 2-pokojowe mieszkania o powierzchni 35-45 m, ale zainteresowaniem klientów cieszą się również te trochę większe: o powierzchni 55-60 m. W odróżnieniu np. od Warszawy nie ma tu tak dużych rozpiętości cenowych między poszczególnymi dzielnicami miasta. Podobnie jak w innych metropoliach najwięcej zapłacimy oczywiście za mieszkanie w Śródmieściu. Tu też buduje się najwięcej nowych mieszkań o wyższym standardzie. Ciekawą ofertę mieszkaniową ma Polesie, zabytkowa dzielnica Łodzi dobrze skomunikowana z centrum. Jeśli chodzi o inne dzielnice? a więc Widzew, Górna czy Bałuty? wiele zależy od danej inwestycji. Generalnie jednak ceny nowych mieszkań w Łodzi, zwłaszcza tych poza ścisłym centrum miasta, są bardzo przystępne, również dla mniej zamożnych nabywców. Także na rynku wtórnym nie brak atrakcyjnych propozycji? tu ceny mieszkań wynoszą średnio 4-5 tys. zł/mkw. Choć biorąc pod uwagę fakt, że nowe mieszkania są w Łodzi stosunkowo tanie, chyba lepszą inwestycją jest zakup nowego lokum od dewelopera.