fbpx

Inwestycja na wynajem: jakie mieszkanie wybrać?

wynajem mieszkania

Jeśli poszukujemy mieszkania na sprzedaż, które chcemy przeznaczyć na wynajem, to pojawia się pytanie: czy lepszą inwestycją będzie zakup kawalerki, czy też apartamentu?

 

Inwestycja w kawalerkę

Przede wszystkim wszystko zależy od budżetu, którym dysponujemy. Jeśli jest on niewielki, to warto rozejrzeć się za mniejszymi mieszkaniami na sprzedaż, jak kawalerki czy mieszkania dwupokojowe. Ze względu na swoją małą powierzchnię są one tańsze niż apartamenty. Decydując się na zakup kawalerki w centrum miasta lub w pobliżu ośrodków akademickich z pewnością nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem najemców, którymi są zazwyczaj studenci lub osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Musimy się jednak liczyć z tym, że czynsz najmu nie będzie zbyt wygórowany. Jeśli standard kawalerki jest wysoki i dodatkowo istnieje możliwość wynajęcia miejsca parkingowego w garażu lub skorzystania z miejsc parkingowych, to taka kawalerka jest wynajmowana przez firmy, a jednocześnie czynsz za nią jest odpowiednio wyższy.

 

Inwestycja w apartament

Jeśli mamy większy budżet i szukamy mieszkania na sprzedaż, to warto rozważyć zakup apartamentu. W dużych miastach, w których biznes prężnie się rozwija, utrzymuje się zainteresowanie wynajmem luksusowych apartamentów między innymi przez menadżerów międzynarodowych firm i korporacji. Najczęściej wybierają oni apartamenty znajdujące się w pobliżu ośrodków biznesowych lub w pobliżu centrów konferencyjnych. Nie należy też zapominać o turystyce. Kupując apartament na wynajem, warto zwrócić uwagę, czy znajduje się on w mieście atrakcyjnym turystycznie, najlepiej w centrum, w pobliżu atrakcji turystycznych. Czynsz za wynajem apartamentu zależy od jego standardu oraz lokalizacji. Jest on zdecydowanie większy niż w przypadku wynajmu kawalerki. Jednak inwestycja w zakup i wynajem apartamentu jest związana z większym ryzykiem. Co więcej, w przypadku niepowodzenia o wiele łatwiej sprzedamy kawalerkę niż apartament. Pamiętajmy jednak, że powinniśmy się kierować tym, jakiego rodzaju najemców jest najwięcej w danej lokalizacji.