fbpx

Gdzie wschód a gdzie zachód, czyli o usytuowaniu mieszkań słów kilka

Lokalizacja wschodnia

Kupowanie mieszkania związane jest z uwzględnieniem wielu aspektów. Zwraca się szczególną uwagę na cenę, lokalizację, standard, a także ogólny układ funkcjonalny. Natomiast usytuowanie mieszkań względem stron świata jest traktowane w sposób drugorzędny. Jednakże jest to bardzo ważne, gdyż wpływa na temperaturę, co przekłada się na wysokość rachunków i oświetlenie.

Okno południowe

Osoby, które pragną zaoszczędzić na rachunkach, powinny wybrać mieszkanie, które dysponuje przynajmniej jednym oknem południowym. Dzięki temu otrzymuje się darmowe światło słoneczne, a także naturalne dogrzewanie mieszkania. Wskazać należy, że południowe wnętrza są ciepłe, a ponadto jasne. Doskonale byłoby, gdyby usytuowanie od południa przeznaczone było dla salonu. Wynika to z tego, że w tym wnętrzu domownicy przebywają najczęściej. Dlatego powinno charakteryzować się dużym dostępem do światła.

Lokalizacja północna najlepsza dla pomieszczeń gospodarczych

Pomieszczenia północne są najchłodniejsze i najbardziej wilgotne, dlatego powinny być przeznaczone dla strefy gospodarczej. Od tej strony rozwijają się wszelkie grzyby i pleśnie. Biorąc pod uwagę powyższe, jest to dobre miejsce dla garażu, garderoby, czy pralni.

Lokalizacja wschodnia

Uważa się, że strona wschodnia jest idealnym miejscem na sypialnie. Wynika to z tego, że ułożenie od tej strony sprawia, że wnętrze nie nagrzewa się za bardzo w ciągu dnia. Natomiast rano pozwala cieszyć się delikatnym słońcem, które budzi i zachęca do pokonywania kolejnych wyzwań.

A co ze stroną zachodnią?

Zachód to najkorzystniejsza lokalizacja na pokoje dziecięce. Podkreślić należy fakt, że dostęp do naturalnego światła jest bardzo ważny dla naszych pociech. Jest to niezbędne do rozwoju, nauki i rozrywek.