fbpx

Fakty i mity o polskim rynku deweloperskim

mity i fakty

Rynek nieruchomości w naszym kraju nie jest jednorodny. Funkcjonuje różnie w zależności od specyfiki danego obszaru Polski. Jego dynamika zależy przede wszystkim od sytuacji ekonomicznej konkretnego regionu, dochodów jego mieszkańców, bezrobocia, inflacji, migracji ludności, perspektyw rozwoju gospodarczego, a także dostępności komunikacyjnej i stanu infrastruktury.

Czynnikiem, który ma znaczący wpływ na ruch na rynku deweloperskim, jest również dostępność kredytów, które umożliwiają nabywcom podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości. Dzięki nim coraz więcej młodych ludzi, którzy nie nagromadzili jeszcze wystarczającego kapitału pozwalającego im na zakup mieszkania, może pozwolić sobie na ten ważny krok. Przez lata rynek deweloperski obrósł wieloma mitami, które postaramy się w poniższym wpisie obalić. Przedstawimy Wam najpopularniejsze fakty i mity dotyczące polskiego rynku deweloperskiego!

1. Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z dużym ryzykiem

To mit zakorzeniony głęboko w naszej świadomości. Często powtarzane z ust do ust mrożące krew w żyłach historie o tym, jak to deweloper nie wywiązał się z umowy, nie oddał mieszkania w zaplanowanym terminie albo oddał je, ale jego jakość pozostawiała wiele do życzenia, sprawiają, że wiele ludzi podchodzi do deweloperów z lękiem i ma wątpliwości, czy można zaufać takim firmom. Na szczęście rynek deweloperski w naszym kraju podlega surowym odgórnym regulacjom, dzięki którym klient jest dobrze zabezpieczony i chroniony. W 2012 roku uchwalona została ustawa deweloperska, której zadaniem jest skuteczna ochrona interesów nabywców mieszkań od firm deweloperskich. Finanse klientów są należycie zabezpieczane, ponieważ deweloperzy są zobowiązani do zakładania mieszkaniowych rachunków powierniczych, na których składane są środki finansowe nabywców. To bank przelewa deweloperom pieniądze potrzebne na ukończenie kolejnych etapów budowy w odpowiednich odstępach czasu.

2. Mieszkania od deweloperów są droższe od mieszkań z rynku wtórnego

To powszechnie krążąca opinia, która jednak nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą. Zakup nowego mieszkania od dewelopera to zazwyczaj o wiele mniejsza inwestycja niż zakup mieszkania z rynku wtórnego. Początkowe wrażenie wyższej ceny jest mylące, gdyż bierze się z porównywania ceny za metr kwadratowy powierzchni. W takiej kalkulacji faktycznie koszt 1 mkw. nowego mieszkania jest często wyższy od 1 mkw. mieszkania z rynku wtórnego, ale trzeba pamiętać, że do tej ceny musimy doliczyć koszt wykończenia. W przypadku nowego lokum koszt wykończenia jest dużo niższy. Dlaczego? Używane mieszkanie wymaga najczęściej przeprowadzenia o wiele większej ilości prac ? potrzebny jest gruntowny remont, często trzeba też doliczyć koszt prac wyburzeniowych i rozbiórkowych. Mieszkanie od dewelopera nie wymaga tak skomplikowanych i kosztownych prac, dlatego koszt jego wykończenia jest znacznie niższy. Nie trzeba w nim wyburzać ścian, kuć glazury czy zdzierać podłóg.

3. Nowe mieszkania są po prostu wygodne

To prawda. Decydując się na zakup nowego mieszkania od dewelopera, mamy pewność, że będzie ono wykonane zgodnie z podpisywaną na początku umową. Określony jest w niej dokładnie standard wykonania poszczególnych instalacji i wszystkich innych elementów budowlanych, nabywca ma także wgląd w szczegółową wizualizację, więc doskonale wie, jak będzie wyglądał budynek i jego najbliższe otoczenie. Klient weryfikuje jakość wykonania nieruchomości podczas odbioru technicznego, na który może zabrać ze sobą pomocnika (np. fachowca z zakresu budownictwa). Wszelkie niedociągnięcia i usterki są naprawiane przed ostatecznym odebraniem mieszkania. Nabywca dostaje do ręki klucze do swojego nowego lokum, które jest gotowe do rozpoczęcia prac wykończeniowych.