fbpx

Dlaczego kupno mieszkania jest lepsze od wynajmu?

mieszkanie

Kiedy wreszcie osiągamy odpowiedni wiek, aby wyprowadzić się ze swoich rodzinnych domów, stajemy przed ważkim dylematem: kupić własne mieszkanie, czy je wynająć? Co bardziej nam się opłaca? Na co możemy sobie pozwolić? Większość młodych ludzi nie wie, którą z tych opcji wybrać, dlatego przeciąga tę decyzję w czasie. Zakup mieszkania wydaje się często zbyt ryzykownym krokiem, co sprawia, że duża grupa ludzi decyduje się na wynajem. Taka sytuacja może trwać bardzo długo. Comiesięczne opłaty za wynajem nie są małe, a przeciąganie takiego stanu rzeczy na całe lata, daje w rezultacie wielkie kwoty pieniędzy, które zostają przelane prosto do kieszeni wynajmującego. Czy nie lepiej byłoby zainwestować je w swoje cztery kąty?

Jakie są zalety zakupu własnego mieszkania?

Jeżeli wynajmujemy mieszkanie przez dłuższy okres czasu, to po zsumowaniu comiesięcznych opłat, kwota, jaką przelaliśmy na rachunek wynajmującego, może nas zaskoczyć, a nawet zszokować. Warto zrobić sobie takie przeliczenie, aby uświadomić sobie, jak dużo płacimy za możliwość tymczasowego mieszkania w cudzym lokalu. Nawet przy dość wysokich cenach rynkowych za nowe mieszkania, zakup własnych czterech kątów jest ciągle zdecydowanie bardziej opłacalnym i tańszym rozwiązaniem. Dlaczego? Oto kilka podstawowych powodów:

? Comiesięczne opłaty za wynajem są porównywalne z comiesięcznymi ratami kredytu mieszkaniowego, dlatego lepiej jest powoli budować swój własny kapitał, niż tylko napychać kieszeń wynajmującego.
? Spłacając kredyt, mamy świadomość, że płacimy za mieszkanie, które w końcu stanie się naszą własnością.
? Kupując mieszkanie, zyskujemy zabezpieczenie pieniężne i mieszkalne.
? Koszty najmu są coraz wyższe.
? Mieszkanie może być odziedziczone przez nasze dzieci, co zdecydowanie ułatwi im przyszłe życie.
? Kupując mieszkanie, nie jesteśmy zależni od wynajmującego, który może robić wiele niepożądanych przez nas rzeczy (np. podwyższać czynsz, wmawiać nam spowodowanie szkód i obciążać kosztami ich napraw, a nawet wypowiedzieć umowę najmu z niewielkim wyprzedzeniem).
? Własne mieszkanie daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Jeżeli więc masz stabilną sytuację finansową, nie musisz podążać za pracą (np. zmieniając co jakiś czas miejsce zamieszkania), marzysz o swoim miejscu na ziemi, planujesz albo już masz rodzinę, to zakup mieszkania będzie dla Ciebie najkorzystniejszą opcją! Pamiętaj, że kredyt mieszkaniowy można wziąć, będąc tylko w określonym wieku. Ludzie po 50 roku życia mają już niewielkie szanse na dostanie wieloletniego kredytu o niskich miesięcznych ratach. Jeżeli nie masz odłożonych swoich oszczędności pozwalających na samodzielny zakup nieruchomości, lepiej zdecyduj się na finansowanie jej wieloletnim kredytem hipotecznym i zrób to w odpowiednim czasie, aby nie mieć problemu z jego przyznaniem. Własne mieszkanie to luksus i komfort, jakiego nie daje żaden wynajem!