fbpx

Deweloper ? Twój sojusznik w poszukiwaniu mieszkania

Domek w dłoni - zakup mieszkania

Kupno lokalu mieszkalnego wiąże się z wyborem dwóch opcji: można poszukiwać mieszkania na rynku wtórnym (kupując lokal już używany poprzez pośrednika lub bezpośrednio), można również sprawdzać nowo powstające inwestycje.

W tym wypadku jednak rozpatrujemy nabycie lokalu w budynku, który dopiero powstanie i zostanie oddany do użytku. Dlatego tu kluczową rolę odgrywa deweloper: jeżeli ma ugruntowaną pozycję na rynku i szereg sukcesywnie zrealizowanych inwestycji, jego oferta jest z pewnością godna rozpatrzenia. I to z kilku powodów.

Deweloper może okazać się sojusznikiem w poszukiwaniu mieszkania. Jeżeli jego oferta jest przekrojowa i zawiera kilka inwestycji, kupujący ma do wyboru nie tylko różne lokalizacje, ale też często i typy oferowanych budynków, a co za tym idzie ? lokali i cen za nie. Może się więc okazać, że planując kupno nowego apartamentu z ogródkiem klient finalnie zdecyduje się na kupno np. segmentu w ciągu zabudowy szeregowej. Poszukując szeregowca z kolei, może podjąć decyzję o nabyciu domu jednorodzinnego.

Deweloper: pomocny w zakupie

Oferta dewelopera ma naprawdę sporo zalet. Przede wszystkim kupującemu odpada opłata za pośrednictwo w nabyciu lokalu. Cena zakupu zależeć będzie m.in. od sposobu wykończenia mieszkania czy apartamentu: niektórzy deweloperzy oferują wykończenie lokalu pod tzw. klucz; rezygnacja z takiej usługi z pewnością obniży cenę za metr mieszkania. Jednocześnie na życzenie klienta można dostosować układ lokalu do preferencji i potrzeb nabywcy. Do tego deweloperzy nierzadko współpracują z firmami wykończeniowymi, sklepami z armaturą i meblami czy instytucjami finansowymi, oferując w ten sposób korzystne warunki zakupu czy kredytu. To z pewnością przybliża klienta do zakupu wymarzonego lokum! Lokal kupiony od dewelopera objęty jest wreszcie rękojmią lub gwarancją. Co to oznacza? Po wykryciu ewentualnych wad fizycznych lub prawnych konsumentowi przysługuje prawo dochodzenia odpowiedzialności od sprzedającego. Budynek, w którym zlokalizowany jest lokal będzie więc naprawiony, jeśli zajdzie taka potrzeba, deweloper zadba również o naprawy w mieszkaniu (tych elementów, które od niego zależą).

Z kolei mieszkanie z rynku wtórnego dostępne będzie w stanie, w jakim zostało zaoferowane w ogłoszeniu. Negocjacje obejmują tu tylko cenę zakupu, dochodzi do niej jednak kwestia opłaty prowizji dla biura pośrednictwa, a także konieczność sprawdzenia stanu prawnego lokalu i gruntu pod nim, zaległości w opłatach dotychczasowego właściciela etc. Co prawda jest to obowiązek sprzedającego, żeby dostarczyć stosowne dokumenty, ale kupując mieszkanie od dewelopera kwestie te nie mają dla nabywcy znaczenia, zaś wszelkie formalności związane z transakcją można załatwić w jednym tylko miejscu.

Budynek, w którym znajduje się mieszkanie kupione z rynku wtórnego jest już użytkowany od określonego czasu. Argument, że wszystkie niedociągnięcia budowlane w takim obiekcie są już ujawnione może być tu trafny, jednak jest to tylko część prawdy. Jest to bowiem budynek cały czas użytkowany (czasem nawet wiele lat), co wiąże się z jego stopniowym zużyciem, do tego dochodzi kwestia ewentualnych napraw. Podejmowane są one zgodnie z planem finansowym spółdzielni czy wspólnoty; jeśli braknie środków na inwestycję ? zostaną wykonane tylko najbardziej palące naprawy. Kupując lokal w nowej inwestycji mieszkaniowej mamy pewność zastosowania najnowszych technologii budowlanych i materiałów wysokiej jakości, co przekłada się później na wysokość opłat za użytkowanie (brak składki na fundusz remontowy przez dłuższy czas, większa oszczędność energii cieplnej itp.). Dlatego właśnie deweloper jest sojusznikiem kupującego!