fbpx

Co wypływa na ostateczną cenę mieszkania?

wycena mieszkania

Nie istnieje jedna formuła matematyczna pozwalająca uzyskać cenę każdego mieszkania. Przy wycenie nieruchomości trzeba bowiem wziąć pod uwagę szereg różnorodnych czynników. Przypominamy najważniejsze z nich.

Dobry adres i wysoki standard kosztują więcej

Każdy zainteresowany kupnem nowego mieszkania  doskonale zdaje sobie sprawę, iż kluczowa jest lokalizacja. Położenie nieruchomości zdecydowanie wpływa na jej cenę. Zwykle im bliżej centrum mieści się lokal, tym jest drożej, ale nie jest to reguła. Atrakcyjna lokalizacja ? dynamicznie rozwijające się i dobrze skomunikowane osiedle czy bliskie sąsiedztwo natury ? wymaga poniesienia większych nakładów. Kondygnacja, na której znajduje się lokal także ma znaczenie. Uważa się, że mieszkania położone ?wyżej? jest korzystniejsze. Nic w tym dziwnego, przez okna na parterze do wnętrza mogą zaglądać wścibscy przechodnie, tymczasem wyższe piętra gwarantują komfort i doskonały widok z okna. Rok budowy budynku i standard jego wykończenia również są istotne. Ogólny stan nieruchomości oraz jej otoczenia, a także dostęp do miejsc parkingowych czy windy też wpływają na ostateczną cenę mieszkania. Sposób zabezpieczenia budynku, dostęp do piwnic czy pomieszczeń wspólnych dla wszystkich inwestorów (takich siłownia, basen) również są uwzględniane w ostatecznej wycenie lokalu.

Metraż i ekspozycja mieszkania wpływają na jego koszt

O cenie decyduje głównie metraż mieszkania, ogromną rolę odgrywa jego stan (surowy, deweloperski lub? pod klucz?). Co ciekawe, rozkład pomieszczeń nie jest bez znaczenia, ale ma mniejszy wpływ na koszt lokalu. Ostateczna kwota inwestycji mieszkaniowej zależy również od tego, czy posiada ona balkon lub taras, a jeśli tak ? jakich rozmiarów. Dla inwestorów ważna jest ekspozycja mieszkania, więcej trzeba zapłacić za dwustronne. Zaletą rozwiązania jest lepszy dostęp do naturalnego światła i łatwość przewietrzenia wnętrz. Popularnością cieszą się mieszkania położone od strony zachodniej oraz południowej. Rozważając zakup mieszkania, trzeba uwzględnić wysokość czynszu oraz opłat związanych z eksploatacją: im wyższe opłaty, tym mniejszym powodzeniem cieszy się inwestycja.