Inwestycja w mieszkanie na wynajem gwarantuje nam dodatkowy zarobek. Aby była jak najbardziej zyskowna, konieczne jest dokładne przemyślenie naszej decyzji. Jak się do tego zabrać i na co zwrócić uwagę? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Wybór lokalizacji

Od popularności i atrakcyjności lokalizacji w największym stopniu będzie zależeć opłacalność i czas zwrotu nakładów inwestycyjnych. Dobrze rozwinięta infrastruktura, szybkie połączenia z centrum miasta i z innymi dzielnicami zapewniają większe zainteresowanie mieszkaniem. Warto zwrócić uwagę na preferencje potencjalnych najemców i prześledzić, które rejony miasta są przez nich najczęściej wybierane. Równie ważne jest zaplecze handlowo-usługowe osiedla. Sklepy, place zabaw, szkoły i przedszkola to kolejne mocne punkty dobrej lokalizacji mieszkania.

Plan rozwoju

Poza sprawdzeniem stanu obecnej infrastruktury, ważne są też plany jej rozwoju. Jeśli za kilkanaście lat zostanie przeciągnięta nowa linia kolei, tramwaju czy metra, to wartość nieruchomości wzrośnie. Jeśli jednak planowana jest trzypasmowa droga, co będzie się wiązało z nasileniem hałasu oraz spalin, to ceny wynajmu spadną. Dlatego, podczas wybierania wśród ofert mieszkań na sprzedaż, warto sprawdzić długoterminowe plany zagospodarowania okolicy.

Rozmiar mieszkania

Zazwyczaj niewielkie lokale zapewniają wyższą stopę zwrotu niż mieszkania o większej powierzchni. Jednak wielkość mieszkania powinna być przede wszystkim dostosowana do tego, na jakiego najemcę jest ona nakierowana. Jeśli zamierzamy wynajmować mieszkanie studentom lub rodzinom z dziećmi, to idealnie sprawdzi się większy metraż, który łatwo podzielić na pokoje. Pojedyncze osoby bądź pary chętniej wynajmą mniejsze mieszkanie, np. kawalerkę.

 

Istotne detale

Wysokie rachunki za media mogą odstraszyć potencjalnych najemców, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy jest to mieszkanie z centralnym ogrzewaniem. Ma ono większe szanse na wynajem niż to z ogrzewaniem gazowym lub elektrycznym.

Kupując mieszkanie na wynajem, warto pamiętać o tym, że jest to inwestycja długoterminowa. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego mieszkania na sprzedaż, które zapewni nam zwrot inwestycji oraz dodatkowy dochód.

5 marca 2018
wynajmowanie mieszkania

O czym warto pamiętać, inwestując w mieszkanie na wynajem?

Inwestycja w mieszkanie na wynajem gwarantuje nam dodatkowy zarobek. Aby była jak najbardziej zyskowna, konieczne jest dokładne przemyślenie naszej decyzji. Jak się do tego zabrać i […]
3 lutego 2018
dom od dewelopera

Kupić dom od developera czy budować samemu?

Chociaż powszechnie uważa się, że samodzielna budowa domu jest bardziej opłacalna niż zakup gotowego domu od dewelopera, to nie musi być to zasadą. Kiedy zakup domu […]
5 stycznia 2018
wynajem mieszkania

Inwestycja na wynajem: jakie mieszkanie wybrać?

Jeśli poszukujemy mieszkania na sprzedaż, które chcemy przeznaczyć na wynajem, to pojawia się pytanie: czy lepszą inwestycją będzie zakup kawalerki, czy też apartamentu?
6 grudnia 2017
mieszkania od firm deweloperskich

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera?

Poszukując mieszkania na sprzedaż, często zadajemy sobie pytanie: czy kupić mieszkanie na rynku wtórnym, a może lepiej na rynku pierwotnym od dewelopera? Podpowiemy, jak nie popełnić […]